Kilka słów o ADOS-2

1) Co to jest ADOS-2?

ADOS-2 to wystandaryzowany protokół obserwacji zachowań uczestnika badania. Obserwacja prowadzona jest w ściśle określonych warunkach. Osoba przeprowadzająca badanie ocenia zachowania zgodnie z precyzyjną punktacją.

2) Co oznacza skrót ADOS-2?

ADOS-2 to skrót od Autism Diagnostic Observation Schedule, czyli protokół obserwacji do diagnozy autyzmu. Dwójka w nazwie oznacza, że jest to druga wersja narzędzia.

3) Do kogo skierowane jest badanie?

ADOS-2 składa się z 5 modułów dostosowanych do różnych grup wiekowych. Zbadamy nim dzieci od 12 miesiąca życia, młodzież a także osoby dorosłe. Dobieranie odpowiedniego modułu odbywa się przez uwzględnienie wieku chronologicznego osoby badanej oraz jej poziomu ekspresji językowej.

4) Co jest oceniane?

Podczas diagnozy przy użyciu ADOS-2 oceniane są zachowania charakterystyczne dla zaburzeń ze spektrum autyzmu, a nie ogólny rozwój uczestnika badania. Zwraca się szczególną uwagę na komunikację, interakcje społeczne oraz ograniczone lub powtarzalne zachowania. Diagnoza ta uwzględnia kryteria diagnostyczne DSM.

5) Do czego służy badanie ADOS-2?

Przede wszystkim ADOS-2 jest wykorzystywany jako jeden z elementów procesu diagnostycznego osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Ponadto może być użyty w celu planowania terapii lub oceny postępów procesu terapeutycznego.

6) Ile trwa badanie?

W zależności od wybranego modułu czas badania powinien mieścić się między 40-60 min.

7) Czy ADOS-2 diagnozuje dziewczynki?

Tak, ADOS-2 diagnozuje również dziewczynki. Jednak, podobnie jak inne narzędzia do diagnozy indywidualnej, nie jest idealne do diagnozy wysokofunkcjonujących dziewczynek. Podczas diagnozy potrafią one kompensować swoje deficyty. W ich przypadku zachęcamy do obserwacji funkcjonowania w grupie oraz w środowisku domowym.